Digitalizace a kybernetická bezpečnost průmyslových podniků

 

Digitalizace je pojem, který je všude kolem nás. Ale co to vlastně znamená pro Vaši společnost?

 

Je to převedení dokumentů do digitální podoby, či zavedení kolaborativních robotů do výrobního procesu? Ano, všechno to můžeme chápat jako digitalizaci. Ukazuje se ale, že špatně zvolený postup digitalizace může společnosti přinést více škod než užitku, a to nejen v samotném fungování společnosti, ale s ohledem na zvyšující se míru zranitelností i na jeho chod při narušení kybernetické bezpečnosti.

Prezentace

Pro účastníky semináře jsme připravili portál s prezentacemi, kde si je můžete po zadání hesla prohlédnout či stáhnout.

Program

REGISTRACE A RANNÍ KÁVA
Přivítání a představení výsledků průzkumu
Jiří Dinter, Zbyszek Lugsch - Soitron

V roce 2024 naše společnost prováděla průzkum v oblasti digitalizace a kybernetické bezpečnosti. Výstupy jsou velmi zajímavé, proto na úvod semináře účastníkům představíme tyto výsledky a závěry, ke kterým jsme v průběhu průzkumu došli.

BLOK 1
Úvod do problematiky digitalizace a dopady do bezpečnosti společnosti
Zbyszek Lugsch, Soitron

S digitalizací to je jako s nožem – můžeme si s ním ukrojit chleba a dobře se najíst, anebo si s ním můžeme také velmi ošklivě ublížit. Toto přirovnání může působit nevhodně, ale ono opravdu špatně zvolená strategie či nevhodně použité technologie spojené s digitalizací mohou společnosti ublížit. Proto se v úvodní přednášce budeme věnovat tomu, jak identifikovat ty nejvhodnější procesy pro digitalizaci, jak postupovat při jejich zavádění a v neposlední řadě také, jak posuzovat dopady těchto projektů do oblasti kybernetické bezpečnosti.

Jak mluvit s informačním systémem lidskou řečí?
Lukáš Mikulič, Millennium

Každá společnost hledá způsob, jak inovovat, zlepšit svou efektivitu a získat konkurenční výhodu. Usnadněte si cestu k umělé Inteligenci a zjistěte, jak začít s její implementací právě ve vaší společnosti.

Digitální podnik od základů
Zbyszek Lugsch, Soitron

Na příkladu reálné výrobní společnosti vám představíme, jaké oblasti byly řešeny, jaké procesy společnost digitalizovala a v neposlední řadě jaká bezpečností opatření byla implementována, aby se společnost nestala lehkým terčem útočníku.

Název této společnosti vám velmi rádi prozradíme přímo na semináři. Zatím vám dáme jen nápovědu, že se jedná o ryze českou společnost s tradičním produktem, který všichni známe.

Coffee break
BLOK 2
Bezpečnostní architektura výrobního podniku - jak se bránit
Petr Kocmich, Soitron

OT vytváří jakousi bránu, propojení digitálního světa s tím skutečným, fyzickým. Chce-li útočník narušit chod továrny, elektrárny, nemocnice nebo jiné kritické infrastruktury, nemusí startovat bombardéry nebo pěchotu, stačí mu skupina zkušených a dobře financovaných hackerů. Proto je na místě věnovat zabezpečení OT náležitou pozornost. K tomu vám pomohou základní architektonické pilíře bezpečnosti OT, které si blíže představíme v naší přednášce.

Jak probíhá kybernetický útok a jak se na něj připravit? Jak složité by bylo zrealizovat útok na průmyslovou firmu?
Martin Lohnert, Soitron

Co by mu asi předcházelo? Jak by probíhal a co by způsobil? Během tohoto „rychlokurzu“ hackerského myšlení najdeme odpovědi na tyto otázky a představíme několik tipů, jak Vaši infrastrukturu efektivně bránit a ubránit.

Infrastruktura pro lokalizaci jako cesta k efektivnímu řízení výroby
Adam Horník, Soitron a Jiří Rott, Cisco

Nová průmyslová síť pro Mondi – Jak si poradit s návrhem komunikačního systému pro automatický sklad hotové výroby? Co vše se musí řešit mimo zvýšení dostupnosti a stability systému na přepravu palet. Důležité je nezapomínat ani v průmyslovém prostředí na bezpečnost.

COFFEE BREAK
BLOK 3
Senzory v rámci výrobního procesu - cesta k prediktivní údržbě a energetickému monitoringu
Martin Hummel, Soitron

Digitalizace podniku nemusí vždy vyžadovat velké investice. Moderní IoT technologie dokážou efektivně doplnit chybějící digitalizaci „tradičních“ podniků bez potřeby výměny stávajících strojů a zařízení. Prezentace představí projekty optimalizace údržby a lokalizace s využitím těchto chytrých řešení.

Rozšířená realita - k čemu je to dobré
Robert Paskovský, Immersive Technologies

Pojem rozšířené nebo virtuální reality zná většina. Ale jaké je praktické využití ve výrobě, skladech, při servisu výrobních zařízení či školení zaměstnanců – to všechno budeme mít možnost nejen slyšet během přednášky, ale také prakticky vyzkoušet v rámci demo prostředí v průběhu celého semináře.

RAUT A NETWORKING

Rezervujte si již nyní svůj čas a přijďte na seminář SOITRON IT Ideas. Na místě budete mít možnost si ověřit, jak se dají některé technologie využít u Vás – a to od základních metod měření a následného zpracování a vyhodnocování dat pro prediktivní údržbu až například po virtuální či rozšířenou realitu.

A jak už jsme se zmínili v úvodu – kybernetická bezpečnost je velmi důležitým aspektem digitalizace, proto i tomuto tématu se budeme věnovat a představíme Vám, jak zranitelné mohou být průmyslové podniky, jaká pravidla a postupy by při navrhování měla být dodržena.

Těšíme se na vás!

*Změna programu vyhrazena

Bližší informace

TERMÍN KONÁNÍ

9.4. 2024 (úterý) od 8:30 hodin
PLZEŇ

MÍSTO KONÁNÍ

Multifunkční prostory DEPO2015 – Sál Klempírna
Presslova 14, Plzeň, 301 00

DOPRAVA A PARKOVÁNÍ

PLZEŇ – parkoviště se nachází přímo v areálu DEPO15

DRESS CODE

Smart casual